Обозреватель Криворожский Новости Общество Нотаріус інформує. Договір дарування

Нотаріус інформує. Договір дарування

31-10-2016 16:42 952 0 Общество

1. Чи впливає похилий вік особи на її здатність укладати договір відчуження нерухомого майна (дарування, купівля-продаж тощо)?

Так, існує хибне упередження, що у разі досить похилого віку особи укладати договір відчуження вона не має права. У чинному законодавстві відсутні будь-які обмеження щодо розпорядження своїм майном залежно від віку, виключення мають випадки щодо: малолітніх та неповнолітніх дітей; обмежено дієздатних та недієздатних осіб (тобто щодо осіб, стосовно яких встановлено опіка або піклування).

Насправді ж при укладанні договорів відчуження майна (дарування, купівлі-продажу тощо), як і при вчиненні інших нотаріальних дій, обов'язок нотаріуса перевірити дієздатність особи, що звернулася до нотаріуса, а саме переконатися в результаті проведеної розмови та роз'яснення наслідків вчинення нотаріальної дії, у здатності цієї особи усвідомлювати її значення, наслідки, а також відповідності волі і волевиявлення особи щодо вчинення нотаріальної дії. Тобто, відсутній будь-який "поріг" щодо віку похилої особи, значення має лише її бажання вчинити певну дію і розуміння, усвідомлення її наслідків, які нотаріус обов'язково їй роз'яснює. 

Договір дарування, договір довічного утримання та спадковий договір, які відмінності у їх розірванні?

У випадку договору дарування, в першу чергу хотілося б наголосити на тому, що позовна давність, протягом якої особа може звернутися до суду з позовом про розірвання цього договору становить лише один рік. Але у зв'язку з тим, що договір дарування є безоплатним та безумовним, дарувальник не може вимагати повернення дарунку з тих підстав, що обдаровуваний не виконав дій, які були обіцяні дарувальнику взамін укладеного договору дарування. Перелік підстав для розірвання договору дарування є вичерпним: у разі умисного вчинення злочину проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей; якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування; якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність; якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

Розірвання ж договору довічного утримання (догляду) навпаки можливе у разі невиконання набувачем своїх обов'язків передбачених вказаним договором, майно повертається відчужувачеві і витрати, понесені набувачем майна до розірвання договору не відшкодовуються.

Спадковий договір може бути розірвано за згодою сторін або в односторонньому порядку лише за рішенням суду на вимогу відчужувача, у випадку невиконання набувачем розпоряджень відчужувача. Також спадковий договір може бути розірваний в судовому порядку навіть після смерті відчужувача, але вже на вимогу осіб, які здійснюють контроль за виконанням такого договору.

При переоформленні майна на родича або іншу близьку людину, найбільш "вживаним" є договір дарування, у випадку ж оформлення на користь сторонньої особи, оптимальним є укладання договору довічного утримання (догляду) або спадкового договору, які згідно вищезазначеного у разі невиконання зобов'язань набувачем можливо розірвати.

Приватний нотаріус СНІЖКО Дмитро Віталійович

Адреса: 50000, м. Кривий Ріг, пр-т Поштовий, 1 (пр-т Карла Маркса)

Тел.: (056) 462-97-77, ‎(056) 462-90-90, моб. ‎(096) 671-64-44

Читайте также
Комментарии

ОтменитьДобавить комментарий

Топ видео
все видео