Обозреватель Криворожский Новости Общество Нотаріус інформує. Заповіт: актуальні питання

Нотаріус інформує. Заповіт: актуальні питання

10-10-2016 16:24 732 0 Общество

1. Чи обов’язково складати заповіт, якщо у власника майна є лише один спадкоємець за законом (син, донька тощо)? Які документи необхідно надати для підтвердження родинних відносин?

При наявності одного спадкоємця за законом не має обов’язкової вимоги щодо скла-дання заповіту. Але для оформлення спадкових прав після смерті родича спадкоємцем мають бути подані документи, що підтверджують його родинні відносини з померлим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб і т.д.), оскільки при відсутності таких документів нотаріус вимушений бути відмовити у оформленні спадкових прав. Тому має сенс перевірити наявність таких документів, оскільки трапляються випадки, коли зазначені документи важко відновити (місце народження/реєстрація шлюбу в іншій країні або ж документи довоєнного часу, які не збереглися тощо).

При відсутності таких документів або у разі наявності будьяких виправлень, пошкоджень, внаслідок яких неможливо прочитати текст документу, складення заповіту не буде зайвим. Також заповіт варто скласти при наявності багатьох спадкоємців за законом, з яких власник має намір визначити єдиного (або кількох) спадкоємців свого майна. 

- Існує таке упередження, що заповіт «легше» оскаржити, ніж договір дарування? Чи дійсно це так?

- Це найпоширеніше питання, особливо коли власник не може обрати яким чином оформити право власності на іншу особу: шляхом складення заповіту чи укладення договору дарування, оскільки існує міркування, що заповіт легше визнати недійсним, особливо коли заповіт складено на користь особи, яка не є родичем спадкодавця, що до речі не заборонено законом. Для того, щоб оскаржити заповіт, недостатньо лише одного бажання особи, що звернулася до суду, в тому числі її тверджень, про те, що під час складання заповіту особа мала порушення психічної діяльності, що істотно впливало на здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. Для встановлення психічного стану заповідача в момент складання заповіту, який давав би підставу припустити, що особа не розуміла значення своїх дій і не могла керувати ними на момент складення заповіту, суд призначає посмертну судово-психіатричну експертизу.

Як показує судова практика, жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення, лише вказана експертиза має вирішальне значення для вирішення справи, оскільки лише нею можливо довести абсолютну неспроможність заповідача в момент складання заповіту розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Приватний нотаріус СНІЖКО Дмитро Віталійович

Адреса: 50000, м. Кривий Ріг, пр-т Поштовий, 1 (пр-т Карла Маркса)

Тел.: (056) 462-97-77, ‎(056) 462-90-90, моб. ‎(096) 671-64-44

Читайте также
Комментарии

ОтменитьДобавить комментарий

Топ видео
все видео