Обозреватель Криворожский Новости Блоги Правовой центр Гарант Що робити у разі залиття квартири сусідами?

Що робити у разі залиття квартири сусідами?

Проблемні сусіди у багатоповерховому будинку є проблемою, яка може стосуватися кожного з нас. І якщо на деякі суперечки можна заплющувати очі або вирішувати питання шляхом розмови з сусідами, то у випадках, коли ви зазнаєте матеріальних збитків, проблему доводиться вирішувати шляхом звернення до суду.

Одна з найбільш незручних та неприємних ситуацій, що може виникнути у багатоповерховому будинку – це затоплення квартири, оскільки в результаті цього може постраждати будь – яке майно, техніка, інтер’єр, тощо.

Читайте також: Призначення допомоги на дітей одиноким матерям (Відео)

З цього виникає логічне питання: «Що робити у разі залиття квартири сусідами?

Більшість з нас одразу буде намагатися зв’язатися з проблемним сусідом з вимогою припинити залиття та звернеться в поліцію або пожежну службу. При цьому слід розуміти, що у правоохоронців в таких ситуаціях дуже мало повноважень, оскільки в діях Вашого сусіда відсутній склад злочину або адміністративного правопорушення. Натомість за свою халатність сусід має нести цивільно – правову відповідальність за правилами ст. 1166 Цивільного кодексу України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Однак для того, щоб змусити сусіда відшкодувати завдані залиттям квартири збитки, Вам необхідно підтвердити в його діях (бездіяльності) склад правопорушення, який включає в себе: а) наявність шкоди, б) протиправна поведінка заподіювача шкоди, в) причинний зв’язок між шкодою та поведінкою заподіювача, г) вина.

Для підтвердження всіх обставин події необхідно здійснити обстеження квартири та оцінити завдані Вам збитки.

Читайте також: Новий порядок стягнення аліментів

Згідно з п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкової території, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 та відповідно до додатку до листа Мінжитлкомунгоспу від 29 серпня 2008 року № 20-8-18 факт залиття квартири та його наслідків фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, представників організації (підприємства), яка у відповідності до укладеної угоди обслуговує внутрішньо будинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету, затвердженого начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов’язковою. В акті повинно бути відображено зокрема: характер залиття та його причини, завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість) та висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

У листі Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 29.12.2009 року № 12/20-11-1975 «Щодо ремонту квартири після залиття» також зазначено, що при складенні акту про залиття присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов’язковою. Якщо винуватець події відмовляється підписувати акт, необхідно запросити свідків з числа сусідів. Вони також можуть засвідчити факт затоплення та скласти опис пошкоджень та зіпсованого майна.

Читайте також: Рівноправність батьків у спорах про визначення місця проживання дитини

Так, в самому акті має бути зазначено наступне: дата складання акту (число, місяць, рік), прізвища, ініціали та займані посади членів комісії; прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; адреса квартири, поверх, форма власності: прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття; адреса квартири, поверх, форма власності; характер залиття та його причини: завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість); висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Тобто факт залиття квартири, характер залиття та його причини наслідки має бути зафіксований актом комісійного обстеження квартири, складеним за обов’язкової участі винної особи.

Для оцінки завданих матеріальних збитків Ви маєте право звернутися до відповідного оцінювача, який має кваліфікацію та сертифікат і замовити звіт про оцінку розміру матеріального збитку, завданого залиттям. Сума збитків, вказаних у зазначеному звіті буде належним доказом на підтвердження розміру матеріальної шкоди, яку можна стягнути з «проблемного» сусіда в судовому порядку.

Таким чином, відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири можливо отримати лише з дотриманням відповідної процедури та порядку, оскільки такий факт та розмір збитків необхідно підтверджувати відповідними доказами. Необхідно розуміти, що порушення порядку складання вищезазначених документів може привести до визнання таких доказів недопустимими незалежно від причин, що найчастіше зустрічається при складанні акту комісійного обстеження квартири. Тому при фіксації залиття Вашого приміщення, не дивлячись на стрес, необхідно проконтролювати, щоб акт був складений у повній відповідності вимог законодавства та компетентними особами, оскільки юридична необізнаність в подальшому може завдати відповідної шкоди Вам та Вашим інтересам.

Автор статті Ігор Шемет, юрист відділу по роботі з юридичними і фізичними особами "ПЦ Гарант".

DSC_1100_1 - миниt

Підписуйтесь на канал «Оглядач Криворізький» в Telegram, і будьте в курсі подій свого міста!

Приєднуйтесь до сторінки «Оглядач Криворізький» на Facebook, слідкуйте за оновленнями!

Читайте также
Комментарии

ОтменитьДобавить комментарий

Топ видео
все видео