Обозреватель Криворожский Новости Общество Чи можна вірити нотаріусам? (ВІДЕО)

Чи можна вірити нотаріусам? (ВІДЕО)

22-08-2016 15:56 1108 0 Общество

Не так давно на Телеканалі новин «24» в передачі «Центр Розслідувань України» (ЦРУ) вийшов випуск під назвою «Чорні нотаріуси»: як вони обкрадають країну та громадян». У ньому київський адвокат Сергій Гула дав інтерв'ю про те, яким чином «чорні нотаріуси» наживаються на невинних людях, які не розбираються в юридичних документах.

Відео можна подивитися, пройшовши за посиланням «Чорні нотаріуси»: як вони обкрадають країну та громадян».

За коментарем з цього приводу ми звернулися до відомого у Кривому Розі нотаріуса Дмитра Сніжко і ось, що він сказав з цього приводу: «Чергове відео, що демонструє, що не до кінця розібравшись, хто саме винний, голосно та безпідставно обвинувачуються нотаріуси у всіх махінаціях, що трапляються у необізнаних громадян. Звісно, коментувати діяльність нотаріусів, прізвища яких були в цьому відео, неможливо, оскільки ми чуємо однобічну версію від потерпілої сторони, і не маємо повних та достовірних відомостей щодо виниклої ситуації. Але проблема існує і необхідно шукати вихід з цієї ситуації. 

Неодноразово у різних ЗМІ наголошується про неймовірно «широкі та безмежні» повноваження нотаріусів у сфері реєстрації нерухомості та з недавніх пір і бізнесу. Так, дійсно з 2013 року нотаріусам були надані функції щодо реєстрації прав власності на об’єкти нерухомості, щодо яких вчинялися нотаріальні дії. Нарівні з нотаріусами працювали реєстраційні служби Міністерства юстиції, що проводили інші реєстраційні дії (приватизація, право власності на самовільно збудоване/добудоване, добудоване, новостворене майно тощо).

Надання цих повноважень було здійснено з метою демонополізації діяльності БТІ, адже кожен, хто мав досвід звернення за послугами до цієї установи (реєстрація прав власності, витяги для оформлення договорів відчуження або для спадщини тощо) може пригадати нескінченні черги, неможливість особисто зареєструвати право власності через брак часу (робота, навчання, відрядження тощо), та і взагалі всім нам відомо, що при монопольній установі особливо кращих умов у наданні цих послуг не зустрічалося і лише хабарі пришвидшували цей процес. З середини грудня 2015 року повноваження нотаріусів у сфері реєстрації прав власності було розширено (проведення реєстрації прав відтепер не пов’язано лише з вчиненням нотаріальних дій), та додатково надані функції з питань реєстрації бізнесу.

Замість реєстраційних служб Міністерства юстиції було створено центри адмінпослуг, які створені місцевою владою. Так на сьогоднішній день право вибору, де зареєструвати свої права, у громадян так і залишилось, і кожен сам може обрати до кого йому звернутись, до нотаріуса чи до центру надання адмінпослуг. Виключення тільки у випадках, коли нотаріуси зобов’язані провести реєстраційні дії у зв’язку з вчиненням ними нотаріальних дій.

Надання такої довіри нотаріальній спільноті у сфері реєстрації прав на нерухомість та бізнесу було пов’язано з тим, що на практиці нотаріуси зарекомендували себе, як дуже уважні та старанні реєстратори. Більшість нотаріусів уважно та ретельно проводили вказані реєстраційні дії, вивчивши при цьому чимало нормативно-правових актів, проконсультувавшись у фахових спеціалістів, оскільки професія нотаріуса вимагає дуже кропіткого, ретельного вивчення документів, наявність будь-яких розбіжностей в документах, помилок чи невідповідність їх діючому законодавству зупиняло нотаріуса від здійснення яких-небудь необережних сумнівних дій.

Щодо «чорних нотаріусів» і ошуканих громадян. В більшості випадках «переписування» майна не завжди пов’язано з діяльністю не чистих на руку нотаріусів. Іноді клієнт вже «опрацьований» надзвичайно «доброзичливим» ріелтором чи будь-яким іншим посередником, сам звертається до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії. При спілкуванні з таким клієнтом у нотаріуса виникає упевненість, що клієнт все розуміє, наслідки йому також відомі. Звичайно нотаріус зобов’язаний засвідчитися у тому, що особа, яка звертається за вчиненням нотаріальної дії, все розуміє, діє добровільно, з наслідками вчинюваної нотаріальної дії ознайомлена та ще з багатьох інших факторів, з яких вбачається що бажання йде від самого клієнта.

Але НОТАРІУС не може здогадуватись, під впливом яких «вмовлянь» та матеріальних зисків (завищена вартість майна при продажу чи нерівноцінний обмін на користь клієнта, що само по собі повинно насторожувати, або навпаки низька вартість майна при купівлі, та інший «безкоштовний сир в мишеловці»), клієнт настроєний вчинити таку дію. За частіше нотаріусу доводиться вмовляти клієнта читати документ та неодноразово роз’яснювати наслідки вчинюваної нотаріальної дії, але всупереч цьому клієнт наполягає на вчиненні нотаріальної послуги. Наслідки підписаних документів завжди цікавлять вже згодом, коли майна вже немає.

Саме тому, краще запобігти таким наслідкам, чим потім витрачати свої здоров’я, час та інші ресурси на відновлення своїх порушених прав. При такому швидкому оберті законодавчих змін у сфері реєстрації, у діяльності нотаріусів та інших осіб, установ тощо РЕКОМЕНДАЦІЯ для громадян, які звертаються до нотаріусів, у вас є АБСОЛЮТНЕ НЕВИЧЕРПНЕ право обирати нотаріуса (у тому числі як державного реєстратора), який вам до вподоби. Проконсультуватися без вчинення нотаріальної дії та/або реєстраційної дії можливо у будь-якого нотаріуса, при отриманні консультацій у декількох спеціалістів Ви отримаєте повну інформацію, і самі зробите висновок, як вчинити вірно і Ваш вибір буде свідомий.

Якщо Вас звернутися до конкретного нотаріуса спонукає посередник, ріелтор, брокер, завжди настоюйте на своєму бажанні звернутися за консультацією до іншого фахівця, в тому числі нотаріуса, у випадку відмови посередника йти Вам назустріч Ви і самі зрозумієте, що можливо не все так «прозоро», як вам висвітлює Ваш посередник. Звісно не у всіх нотаріусів консультації безкоштовні, але це краще, ніж втратити своє майно, а іноді і єдине майно.

Теж саме стосується і повноважень у сфері реєстрації нерухомості та бізнесу, кожен громадянин сам обирає де йому краще, зручніше, у державного реєстратора чи нотаріуса, і якщо йому не сподобається обслуговування, зможе піти до іншого спеціаліста.

Також хочу додати, що в своїй діяльності, я керуюсь тим, що інформація повинна бути доступна і зрозуміла кожному, консультації з приводу вчинення нотаріальних дій, реєстрації нерухомості та бізнесу безкоштовні. Адже задоволений клієнт в майбутньому звернеться до мене, до нотаріуса, щодо якого у нього не буде сумнівів чи будь-яких інших умовностей, що викликають недовіру».

Текст підготувала Ванда Майєр

Читайте также
Комментарии

ОтменитьДобавить комментарий

Топ видео
все видео