Обозреватель Криворожский Новости Блоги Правовой центр Гарант Укладання шлюбного договору в Україні

Укладання шлюбного договору в Україні

Під час перебування у шлюбі велика кількість сімей достатньо часто стикаються з проблемами регулювання майнових відносин, а також інших прав та обов’язків, що виникають у подружжя в сімейному житті. Саме тому для врегулювання певних розбіжностей люди все частіше звертаються до нотаріальної контори з метою укладання шлюбного договору.

Що таке шлюбний договір?

Шлюбний договір за своєю природою є правочином, який укладається між подружжям або особами, які мають намір зареєструвати шлюб та регулює майнові відносини між подружжям, визначає їх права та обов’язки, а також права та обов’язки щодо дітей.

Безумовно, основною метою шлюбного договору в Україні є врегулювання саме майнових питань з приводу користування майном, сплати кредитів або заборгованостей, тощо. При цьому шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми (ч. 3 ст. 93 Сімейного кодексу України).

Читайте також: Як захистити себе від протиправних дій колекторів?

Хто має право укладати шлюбний договір?

Згідно ч. 1,2 ст. 92 Сімейного кодексу України шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом.

З цього вбачається, що шлюбний договір можуть укласти особи, які вже перебувають в зареєстрованому шлюбі, або особи, які звернулися з заявою до відповідного відділу РАЦС. Однак, необхідно розуміти, що шлюбний договір, укладений між такими особами, не може набути чинності до моменту офіційної реєстрації шлюбу.

Читайте також: Посилення відповідальності за несплату аліментів

У якій формі укладається шлюбний договір?

Шлюбний договір укладається в трьох примірниках у письмовій формі та обов’язково має бути посвідчений нотаріально, що передбачено ст. 94 Сімейного кодексу України. При цьому недодержання сторонами вимог стосовно форми такого договору, а саме порушення законодавства про його нотаріальне посвідчення, тягне за собою визнання такого договору недійсним (ст. 220 Цивільного кодексу України).

Читайте також: Як правильно звільнитися з роботи?

Які умови визначаються у шлюбному договорі?

Необхідно розуміти, що умови шлюбного договору не можуть суперечити чинному законодавству України, тому перед його укладанням, бажано, скористатися консультацією юриста. Зазвичай у шлюбному договорі сторони визначають:

Правовий режим майна (Тобто визначення майна, набутого під час шлюбу, спільною сумісною власністю за правилами ст. 60 Сімейного кодексу України або особистою власністю набувача такого майна);

Порядок користування житлом. (Тобто визначення права проживання, умови звільнення приміщення, з виплатою грошової компенсації або без такої виплати, перелік осіб, які можуть проживати у приміщенні, тощо.);

Право на утримання (Тобто надання одному із подружжя матеріальної допомоги незалежно від втрати працездатності, а також прописати умови, строки та розміри таких виплат).

Читайте також: Як повернути грошові кошти за розпискою?

Чи можна змінити умови шлюбного договору?

Відповідно до ч.1-3 ст. 100 Сімейного кодексу України одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується. На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

Слід зазначити, що одностороння відмова від шлюбного договору не допускається. За спільною згодою подружжя може відмовитися від шлюбного договору, звернувшись з заявою до відповідного нотаріусу.

Автор статті Ігор Шемет, юрист відділу по роботі з юридичними і фізичними особами "ПЦ Гарант".

DSC_1100_1 - миниt

Підписуйтесь на «Оглядач Криворізький» у вашому Telegram і Facebook. Слідкуйте за оновленнями і будьте в курсі подій свого міста

Читайте также
Комментарии

ОтменитьДобавить комментарий

Топ видео
все видео